WANDA STARONIEWICZ – Recital autorski

„Słony wiatr”
Piosenki, ballady i limeryki znad morza.

Czy istnieje  Ruda Maria  która nawiedza  przeklętą  latarnię?  Czy istnieje szalona  Ola, tańcząca  podczas sztormu na  Klifie? Czy  cuma  rozwiąże się  i uwolni  tęskniący  za  dawnymi  połowami stary  kuter?  Tego typu zagadkowymi historiami  przepełnione są balladowo  poetyckie  koncerty Wandy Staroniewicz. Stworzyła własny, oscylujący na pograniczu fikcji i rzeczywistości styl narracji, wyraźnie odróżniający  ją od innych autorów piosenki poetyckiej. Wręcz unikatowym zjawiskiem są jej  ballady morskie, gdzie melodyjna muzyka  w połączeniu z zaskakującymi zwrotami akcji przypomina surowy i zmienny klimat północnych mórz.

 

 

 

 

Recital autorski Wandy Staroniewicz

oraz spotkanie z autorem tekstów satyrycznych Krzysztofem Kwiatkowskim
Towarzyszą im dwaj znani muzycy jazzowi :
Marcin Wądołowski: gitara 
Janusz „Macek” Mackiewicz: kontrabas

Wanda Staroniewicz:   sopocka poetka, kompozytorka, wokalistka, autorka słuchowisk radiowych i spektakli muzycznych.
Współzałożycielka gdańskiego kabaretu literackiego:
Salon Duśki  i Wojtka.
Laureatka wielu festiwali miedzy innymi:
Spotkania Zamkowe w Olsztynie, Giełda Piosenki w Lublinie,YAPA w Łodzi, Wiatrak w Świnoujściu, Festiwal Piosenki Morskiej we Wrocławiu, Festiwal Piosenki Żeglarskiej w Krakowie.  Współautorka scenariuszy spektakli muzycznych: W przechyle, Brat Szot – wystawianych na scenie Teatru Atelier w Sopocie.  Autorka scenariuszy słuchowisk dla dzieci i młodzieży realizowanych w Teatrze Polskiego Radia w Warszawie.
Wydała  dwie autorskie płyty: Papierowe Pałace, Piosenki. 

Urodziła się i mieszka w Sopocie.
Stworzyła własny, oscylujący na pograniczu fikcji i rzeczywistości styl narracji, odróżniający ją wyraźnie od innych autorów piosenki poetyckiej.

Unikatowym wręcz zjawiskiem są jej ballady morskie.
Melodyjna muzyka   w połączeniu z zaskakującymi zwrotami akcji przypomina surowy i zmienny klimat północnych mórz.
Jednak nie tylko w marynistyce Wanda Staroniewicz czuje się dobrze.
Inspiracje  znajduje  w literaturze, malarstwie, a ożywiona baśniowymi postaciami  kaszubska wieś i rodzinne miasto Sopot często stanowią pastelową kanwę  jej muzycznych  opowieści. 

 Krzysztof Kwiatkowski: autor groteskowych tekstów kabaretowych. Błyskotliwy, ironiczny, czasem złośliwy, ale zawsze humanista.

Marcin Wądołowskigitara: absolwent Gdańskiej Akademii Muzycznej, muzyk jazzowy, kompozytor. Zdobywca I nagrody na VII Międzynarodowym Konkursie im K.Sosińskiego ESTRADA Gitarowych Talentów . Współpracuje  z czołowymi muzykami polskiej sceny jazzowej. 

Janusz Mackiewiczkontrabas, gitara basowa: muzyk jazzowy i  kompozytor. Współpracuje z takimi tuzami polskiego jazzu jak: Leszek Możdżer,  Maciej Sikała,  Wojciech Staroniewicz, Zbyszek Namysłowski ,Jan „Ptaszyn” Wróblewski i inni… 

 

Recenzje:

Kiedy podarowany nam przez artystkę czas dobiega końca wraz z ostatnią piosenką płyty, żałujemy powrotu do świata pospolitych dźwięków, prozaicznych spraw, okropnych konieczności. Słowem, mamy poczucie, że przebywaliśmy gdzie indziej: w delikatnej i subtelnej przestrzeni, której nie ma się ochoty opuszczać. Recenzja  płyty „ Piosenki” – Paweł Huelle, 2006  

Morze w piosenkach Wandy Staroniewicz jest nie tylko godnym podziwu żywiołem, ale przede wszystkim skłania słuchaczy do Conradowskiej refleksji nad losem. Słychać to już w otwierającej album balladzie „Słony wiatr”[…] to całe morze ludzkich pragnień: igrania ze śmiercią[…], pragnienia niezwykłej szansy i bujnego życia[…],  a przede wszystkim tęsknego poszukiwania przystani przez jednych lub nieposkromionej pasji przez innych.
Recenzja płyty „Piosenki”: Anna Malcer-Zakrzacka – Gazeta Uniwersytecka, 2007 

 Artyści z Sopotu przywieźli ze sobą powiew świeżego morskiego powietrza, atmosferę intelektualną z kabaretu Bim-Bom w tle. […]O piosenkach autorstwa Wandy, o tekstach poetyckich Krzysztofa, o umiejętnym żonglowaniu słowem, wspaniałych podtekstach, subtelnych skojarzeniach – jak o tym wszystkim opowiedzieć.. tego trzeba posłuchać.
Recenzja z koncertu w Wiedniu : J. M. Hafner – Magazyn Jupiter, maj 2007 

 Wkładam CD do dobrego odtwarzacza z pełnym spektrum odtwarzania, nabijam fajkę, nalewam sobie ulubionego Burbona i siadam wygodnie w fotelu. Puszczam kłąb aromatycznego dymu i wciskam klawisz pilota. Z głośników pobiegła wspaniała muzyka[…] Tak… to, to! Mój klimat. To lubię. Zasłuchałem się w pięknych melodiach i poetyckich tekstach ballad, które ocierały się swoją treścią o morze i ludzi morza. Muszę przyznać, że tak dobrze zrobionej płyty w tym gatunku dawno nie słyszałem – a może nigdy.
Recenzja płyty „Piosenki” –  Kapitan Lobo   HYPERLINK „http://www.posejdon.net.pl”
www.posejdon.net.pl 

 … swobodna i naturalna, śpiewa i mówi tak, jakby śpiewała i mówiła do jednej, bliskiej osoby.

 W tekstach Duśki nic nie jest dosłownym odtworzeniem wydarzeń. Wspomnienia
i wrażenia stanowią kanwę, na której powstaje poezja. Takie są „Skrzypek z zieloną twarzą”,  „Twoja Penelopa”, „Latający Holender”, czy przejmująca piosenka o dziewczynie z klifu w Orłowie.
Recenzja z koncertu w Chicago: Krystyna Cygielska – Dziennik Związkowy, czerwiec 2007 . 

 Zaskoczyła, i to nie tylko mnie, płyta pani Wandy. Piękna, dopracowana w każdym calu muzyka i wspaniały głos. Ani to szanty, ani piosenka literacka ani nie jazz… Czegoś takiego na naszym rynku nie ma. I dobrze!!! Mnie to klimatem przypominało melancholijne momentami portugalskie fado. Brawo! Z niecierpliwością będę czekał na następną płytę pani Wandy.
Paweł Kujawa – Radio „100″ 24 października 2007

 …jestem zauroczona występem Wandy Staroniewicz: profesjonalizm pod każdym względem. Śpiewające Żagle 2009  Księga Wpisów  Kasia (2009-09-20)  

 

 

 

 

 
 

Najbliższe koncerty:

Płyty w sklepie:

„TAXI” – The Moongang

Zobacz w sklepie
32,00 zł

W tym zespole gra: