ANDRZEJ JAGODZIŃSKI TRIO Chopin ‚Les brillantes’

SKŁAD ZESPOŁU

Andrzej Jagodziński: fortepian
Czesław „Mały”
Bartkowski: perkusja
Adam Cegielski:
kontrabas

Idea pokuszenia się o jazzową interpretację utworów Wielkiego Romantyka, towarzyszyła Andrzejowi Jagodzińskiemu od wielu lat, cierpliwie dojrzewając do realizacji. Wymagało to spotkania się muzyków o podobnej wrażliwości muzycznej i podobnym podejściu do muzyki. Chyba nam się to udało – bo oto oddajemy w Państwa ręce kolejną, piątą już, płytę z kolekcji chopinowskiej. Ten projekt dojrzewał w nas, i z nami, przez ostatnich piętnaście lat.
Pierwszy nasz „Chopin” został wydany w roku 1994 i okazał się bestsellerem („Płyta Roku ‘94” w plebiscycie czytelników „Jazz Forum”, nagroda Polskiego Przemysłu Muzycznego – Fryderyk ‘94 oraz laur Melomani ‘94 – nagroda łódzkiego Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Jazzowej). Nasze poszukiwania miały się jednak dopiero zacząć…
Chopin po prostu nami zawładnął. W 1995 roku wydaliśmy „Andrzej Jagodziński Trio: Chopin-Live At The National Philharmonic”, a potem przyszły następne projekty: „Chopin Once More – gość specjalny: Janusz Olejniczak” (1999), która okazała się Złotą Płytą roku 2000 i miała też swoją francuską edycję pod tytułem „Chopin-Metamorphosis Andrzej Jagodziński Trio – Janusz Olejniczak”. W 2009 roku przyszedł wreszcie czas na premierę „Sonaty b-moll”.
Nagrywając pierwszą płytę, zdawaliśmy sobie sprawę, że stąpamy po cienkim lodzie, nie potrafiliśmy przewidzieć, czy i na ile słuchacze gotowi są na taki eksperyment. Konsekwentnie prezentowaliśmy jednak swój program na setkach koncertów – najpierw w Europie, a potem, ośmieleni odbiorem na całym świecie: w Meksyku i na Syberii, w USA, w Argentynie i w Chinach, w Libanie i w Izraelu… Zagraliśmy Chopina w Sali Wielkiej Konserwatorium w Moskwie… i w parku w Chicago.
Dzisiaj, po piętnastu latach wspólnej pracy i wobec akceptacji słuchaczy, nie boimy się ryzyka. Pomysł się sprawdził, utwory okrzepły, niektóre aranżacje zostały wzbogacone i wiemy już, że można je grać jak standardy jazzowe, bez zahamowań i bez obawy, że ktoś nas posądzi o burzenie pomników.

ANDRZEJ JAGODZIŃSKI

pianista, kompozytor i aranżer. Absolwent Akademii Muzycznej
im. F. Chopina w Warszawie w klasie waltorni. W latach 1975 – 1980 związany był z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Warszawie. Punktem zwrotnym w jego karierze był rok 1979 kiedy to – jako pianista otrzymał nagrodę w konkursie Old Jazz Meeting „Złota Tarka”. Od tego momentu związał się całkowicie z jazzem i fortepianem.
Andrzej Jagodziński w swym dorobku artystycznym ma występy i nagrania z wieloma polskimi zespołami jazzowymi – m. in Old Timers, Swing Session, String Connection, Kwartet Zbigniewa Namysłowskiego, Kwartet Janusza Muniaka, Big Warsaw Band, Quintessence, „Czwartet” Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Od 1987 roku jest stałym akompaniatorem Ewy Bem. W swej dotychczasowej karierze koncertował niemal na całym świecie biorąc udział między innymi w Jazz Yatra – Bombay, Ost-West Nurnberg, Jazz in Europe-Paris, Skane Festivalen in Malmo, Edinburgh Art Festival, Ankara Music Festival, Leverkusener Jazz Tage, Istanbul International Festival, Ankara Music Festival. W roku 1993 stworzył zespół firmowany swoim nazwiskiem – Andrzej Jagodziński Trio. W roku 1994 ukazała się płyta Tria – CHOPIN, która uznana została przez czytelników pisma Jazz Forum za płytę roku 1994, otrzymała nagrodę Polskiego Przemysłu Muzycznego – Fryderyk ’94 oraz laur Melomani ’94 – nagrodę łódzkiego Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Jazzowej. Andrzej Jagodziński nagrodzony został również nagrodą Programu Trzeciego Polskiego Radia – Mateusz ’94 za „Jazzowego Chopina i Poezję w Muzyce”. W ostatnim czasie swoje Trio zaangażował do nowatorskiego projektu – koncertu polskiej muzyki jazzowej w opracowaniu klasycznym z orkiestrą smyczkową oraz wybitnymi artystami polskiej sceny: Grazyną Auguścik, Jadwigą Kotnowską i Henrykiem Miśkiewiczem. Program ten przedstawiony został już m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W tej samej sali występowali z Anetą Łastik oraz Januszem Stroblem z utworami z płyty „Pieśni Rosyjskie” (Cwietajewa, Lermontow, Okudżawa, Wysocki…). Trio Andrzeja Jagodzińskiego w uznaniu sprzedaży płyty CHOPIN ONCE MORE zostało nagrodzone w roku 2000 ZŁOTĄ PLYTĄ. Z włoskim pianistą Giovannim Mirabassi zespół współpracuje od 2002 roku grając koncerty na całym świecie. W roku 2003 nagrana została płyta „Giovanni Mirabassi & Andrzej Jagodziński Trio”, która wydana także w Japonii przez długi czas utrzymywała się tam na najwyższych pozycjach w sprzedaży płyt jazzowych. W roku 2006 równolegle w Polsce i Japonii ukazała się kolejna plyta „C-minor” nagrana w tym samym składzie.
Andrzej Jagodziński w roku 2005 jako jedyny Polak zasiadał w jury I Międzynarodowego Konkursu Pianistów Jazzowych w Moskwie. Jako akordeonista Jagodziński współpracuje również z Januszem Stroblem, ich wspólne dokonania zostały utrwalone na wydanej przez Polskie Radio płycie „Wierny sobie”.
Od roku 2004 Andrzej Jagodziński stale współpracuje z Januszem Szromem i Andrzejem Łukasikiem w projekcie „Straszni Panowie Trzej”, jazzowych opracowaniach piosenek z Kabaretu Starszych Panów.
W roku 2005 Andrzej Jagodziński został uhonorowany przez Ministra Kultury Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS”.

ADAM CEGIELSKI 

kontrabasista, absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie.Debiutował na scenie jazzowej w zespole „Central Heating Trio”, z którym zwyciężył w konkursie Jazz Juniors w Krakowie w 1990 roku zdobywając również nagrodę indywidualną.
Z „CHT” uczestniczył w finałach dwu europejskich konkursów jazzowych – Leverkusen/Niemcy 1990 i Hoeilaart/Belgia 1990. W grudniu 1990 „CHT” otrzymało „Klucz do kariery” nagrodę publiczności dla najlepszego zespołu trasy koncertowej „Pomorska Jesień Jazzowa”.

W latach 1989 – 1991 Adam Cegielski grał w zespole Kazimierza Jonkisza, 1991 – 1993 w zespole „Quintessence”, 1992 – 1995 w kwartecie Kuby Stankiewicza. W swej dotychczasowej karierze współpracował m. in z Ewą Bem, Tomaszem Stańko, Zbigniewem Namysłowskim, Wojciechem Karolakiem, Henrykiem Miśkiewiczem, Zbigniewem Preisnerem, Janem AP Kaczmarkiem. Jest cenionym muzykiem sesyjnym. W latach 1991 – 1992 grał w orkiestrze kameralnej Concerto Avenna, 1991 – 1995 współpracował z orkiestrą „Sinfonia Varsovia”. Od roku 1993 gra w Trio Andrzeja Jagodzińskiego. W roku 1994 nagrodzony został przez Fundację Kultury Polskiej doroczną nagrodą im. Krzysztofa Komedy. Rok 1994 to także początek regularnej działalności pedagogicznej, do dziś Adam Cegielski prowadzi klasę kontrabasu na Wydziale Jazzu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Warszawie gdzie od roku 2005 pełni także funkcję wicedyrektora do spraw kształcenia jazzowego.

CZESŁAW BARTKOWSKI 

z muzyką związany od 6. roku życia. Perkusista jazzowy, legenda polskiej sceny jazzowej. Aktywną działalność koncertową prowadzi nieprzerwanie od 1960 r. kiedy to debiutował w „Far Quartet” Jerzego Pakulskiego. W swojej karierze grał w zespołach m.in.: Krzysztofa Komedy, Zbigniewa Namysłowskiego, Czesława Niemena, Tomasza Stańko, Adama Makowicza, Michała Urbaniaka i Urszuli Dudziak, Wojtka Karolaka, Jana Ptaszyna Wróblewskiego i Henryka Majewskiego. Pracował też z takimi muzykami, jak: Art. Farmer, Ben Webster, Clark Terry, Aladar Pege. Wystepował niemal na wszystkich ważniejszych festiwalach jazzowych na świecie: Newport, Pori, Montreux, The North See, The Berliner Jazz Tage, Molde, The New York Jazz Festival, Tauranga, Comblain La Tour, India Jazz Festival… i wiele innych.
Od 1993 wykładowca w klasie perkusji i kierownik Wydziału Jazzu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina oraz Studium Jazzowego w Warszawie. Honorowy Członek „Tauranga Jazz Festival Society” oraz „The New Orleans Clubs New Castle on Tyne England”. Zasłużony Działacz Kultury; laureat Nagrody Indywidualnej I Stopnia za Szczególny Wkład w Rozwój Edukacji Artystycznej w Polsce. Od 1993 członek Tria Andrzeja Jagodzińskiego.

Najbliższe koncerty: