Impresariat

 ALLEGRO  R E C O R D S  sp. j.
81-767 Sopot, Bohaterów Monte Cassino 23/5
Tel. +48 606 239 830
NIP: 5851462424,
REGON: 221516630
KRS: 0000395399 (SĄD REJONOWY GDAŃSK-PÓŁNOC W GDAŃSKU, VIII WYDZIAŁ GOSPODARCZY KRAJOWEGO REJESTRU SADOWEGO)
Nr konta: 39 1050 1764 1000 0090 9170 5369

ING BANK ŚLĄSKI S.A. O/SOPOT


ADRES DO KORESPONDENCJI / POSTAL BOX
Urząd Pocztowy Sopot 5 – 81-705 Sopot, ul. Grunwaldzka 78 /skr. poczt.: 450

Tu znajdziesz informacje o zespołach, z którymi współpracujemy organizując koncerty.


„TRANQUILLO” – Staroniewicz / Jagodziński / Rajski

Wojciech Staroniewicz – saksofon tenorowy
Andrzej Jagodziński – fortepian
Adam Cegielski – kontrabas
Czesław „Mały” Bartkowski – perkusja
Polska Filharmonia Kameralna Sopot
Dyrygent – Wojciech Rajski

        Proponujemy Państwu koncert znakomitego saksofonisty Wojciecha Staroniewicza
z Polską Filharmonią Kameralną Sopot pod batutą Wojciecha Rajskiego oraz triem jazzowym  Andrzeja Jagodzińskiego.
        Na program koncertu składają się znane kompozycje A.C. Jobima, Joe Hendersona, Duke’a Ellingtona, Sonny Rollinsa, a także oryginalne utwory Staroniewicza. Jest to zatem program przeznaczony nie tylko dla znawców jazzu, ale także dla publiczności mniej osłuchanej z muzyką improwizowaną.
        Kapitalny wpływ na siłę wyrazu i całość brzmienia mają aranżacje utworów napisane przez wybitnych muzyków: Włodzimierza Nahornego, Andrzeja Jagodzińskiego i Artura Jurka.
        Projekt  „Tranquillo” – Staroniewicz / Jagodziński / Rajski, został wydany na znakomicie przyjętej przez krytykę płycie CD (Allegro Records 025, 2012).


WOJCIECH STARONIEWICZ „A’FreaK-aN Project”

„A’FreaK-aN Project” Wojciecha Staroniewicza, to projekt muzyczny inspirowany muzyką czarnego lądu. Jest to wirtualna podróż do Afryki. Posługując się własnym językiem i wyobraźnią, artyści tworzą całkiem nową wizję tego bogatego kulturowo kontynentu.

  

Wojciech Staroniewicz – saksofon tenorowy
Przemek Dyakowski – saksofon tenorowy
Darek Herbasz – saksofon barytonowy
Marcin Janek – saksofon tenorowy i sopranowy
Dominik Bukowski – marimba, wibrafon
Janusz Mackiewicz – gitara basowa
Adam Czerwiński – perkusja
Larry Okey Ugwu – instrumenty perkusyjne
Rafał Chomik - wizualizacja

Obejrzyj pierwszy w Polsce jazzowy FlashMob w wykananiu „A’Freak-aN Project”.


Poniżej znajduje się link do rejestracji filmowej Yacha Paszkiewicza zrobionej podczas koncertu „A’FreaK-aN Project” na 5.Festiwalu Metropolia Jest Okey 2012
w klubie Parlament.

http://www.dailymotion.com/video/xx6e28_africanproject-na-5-festiwalu-metropolia-jest-okey-2012_music#.URl2POhw1Ol

W programie koncertów znajdują się utwory, których nazwy pochodzą od imion w różnych językach południowoafrykańskich. „Asale” jest kobiecym imieniem, które można przetłumaczyć jako czasownik „mówić” w języku Yao (Malawi); „Dingane” to męskie imię, które oznacza „tego, który poszukuje” w języku Zulu (RPA); „Chisisi” znaczy „sekret” Czytaj dalej


Wojciech Staroniewicz „ALTERNATIONS”

Wojciech Staroniewicz – saksofon tenorowy i sopranowy
Dominik Wania – fortepian (na płycie Sławek Jaskułke i Leszek Możdżer)
Hubert Zemler – perkusja
Michał Barański – kontrabas

Kliknij na link aby wejść na specjalną stronę projektu ALTERNATIONS
http://www.allegrorecords.com/alternations/index.html

 

Alternations” to akustyczny jazz z najwyższej półki, bez stosowania ulgi na europejskość produkcji (…) w zamyśle lidera jest muzyką, która może być wykonywana zarówno na wielkich scenach jak i całkiem akustycznie, bez sięgania po mikrofony i wzmacniacze. To z jednej strony powrót do źródeł jazzowego grania, z drugiej Czytaj dalej


ATOM STRING QUARTET

Dawid Lubowicz– skrzypce
Mateusz Smoczyński – skrzypce 
Krzysztof Lenczowski – wiolonczela 
Michał Zaborski – altówka

 Atom String Quartet jest jednym z nielicznych na świecie i pierwszym w Polsce kwartetem smyczkowym grającym jazz. Zespół tworzą – Dawid Lubowicz i Mateusz Smoczyński na skrzypcach, Michał Zaborski na altówce oraz Krzysztof Lenczowski na wiolonczeli. Są to muzycy, którzy na co dzień prowadzą własne zespoły oraz występują z najlepszymi polskimi artystami. 
    Atom String Quartet wykonuje głównie własne kompozycje, które dzięki zastosowaniu tak nietypowej dla muzyki jazzowej obsady wykonawczej, brzmią bardzo nowocześnie i oryginalnie. Ten obiecujący kwartet stale zyskuje rozgłos i uznanie,w ostatnim czasie zdobył stypendium w programie Młoda Polska, przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego; Grand Prix Bielskiej Zadymki Jazzowej oraz został uhonorowany Jazzowym Oskarem w kategorii Nadzieja Melomanów za rok 2010

Fryderyk 2012 za debiut fonograficzny.

 

Czytaj dalej


NAHORNY – „Chopin Genius Loci”

 

Włodzimierz Nahorny /leader, fortepian/
Dorota Miśkiewicz /śpiew, skrzypce/
Henryk Gembalski /skrzypce/
Wojciech Staroniewicz /saksofon tenorowy i sopranowy/
Mariusz Bogdanowicz /kontrabas/
Piotr Biskupski /perkusja/

Transkrybowanie wielkich mistrzów zawsze wzbudzało emocje, chociaż nie jest niczym nowym w muzyce. Robiono to „od zawsze”. Jak dalece można ingerować w oryginalny tekst?  To pytanie słyszę od początku mojej przygody z jazzowymi transkrypcjami naszych klasyków. Zmiany w oryginalnym zapisie przez purystów uważane bywają za świętokradztwo. Jestem zdania, że wszystko zależy od człowieka, jego podejścia do utworu, a przede wszystkim, od jego talentu. Dla mnie najistotniejsze elementy transkrypcji to forma i improwizacja. Dawniej odpowiednikiem improwizacji był jej nutowy zapis, a więc formy wariacyjne. Tak pisali Chopin, Liszt, Bach, Paganini i wielu innych. Forma zatem, często jest ważniejsza niż poszczególne tematy do improwizacji. Ale najważniejszy jest pomysł, najlepiej na każdą transkrypcję inny. Później wystarczy spojrzeć na całość z lekkim przymrużeniem oka i nie traktować utworów ze śmiertelną powagą. Niektóre moje opracowania mają fabułę. O ile plastyczniejsza, od ścisłej analizy formalno – harmonicznej, jest opowieść o pięknej pianistce, ćwiczącej preludium A-dur w nowoorleańskim salonie i słuchającej przez otwarte okna przechodzącego konduktu pogrzebowego z orkiestrą grającą preludium c-moll. Stąd równoczesne brzmienie tych utworów. Mój utwór Próżno płakać, to z jednej strony wyraz naszego hołdu oddany największemu polskiemu kompozytorowi, ale też trochę swego rodzaju zadośćuczynienie za czasem swobodne podejście do jego kompozycji. A więc słuchając Chopin Genius Loci, dajmy się ponieść wyobraźni, muzyka niech nam tylko pomaga.
Włodzimierz Nahorny Czytaj dalej


ANDRZEJ JAGODZIŃSKI TRIO Chopin ‚Les brillantes’

SKŁAD ZESPOŁU

Andrzej Jagodziński: fortepian
Czesław „Mały”
Bartkowski: perkusja
Adam Cegielski:
kontrabas

Idea pokuszenia się o jazzową interpretację utworów Wielkiego Romantyka, towarzyszyła Andrzejowi Jagodzińskiemu od wielu lat, cierpliwie dojrzewając do realizacji. Wymagało to spotkania się muzyków o podobnej wrażliwości muzycznej i podobnym podejściu do muzyki. Chyba nam się to udało – bo oto oddajemy w Państwa ręce kolejną, piątą już, płytę z kolekcji chopinowskiej. Ten projekt dojrzewał w nas, i z nami, przez ostatnich piętnaście lat.
Pierwszy nasz „Chopin” został wydany w roku 1994 i okazał się bestsellerem („Płyta Roku ‘94” w plebiscycie czytelników „Jazz Forum”, nagroda Polskiego Przemysłu Muzycznego – Fryderyk ‘94 oraz laur Melomani ‘94 – nagroda łódzkiego Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Jazzowej). Nasze poszukiwania miały się jednak dopiero zacząć…
Chopin po prostu nami zawładnął. Czytaj dalej


PRZEMEK DYAKOWSKI „Take it Easy”

okładka Take it Easy IVSKŁAD ZESPOŁU:

Przemek Dyakowski /saksofon tenorowy/; Joanna Knitter /wokal/; Dominik Bukowski /wibrafon/; Janusz „Macek” Mackiewicz /kontrabas/; Tomasz Sowiński /perkusja/ oraz gość specjalny Wojciech Staroniewicz /saksofon/.

 

To grupa grająca w stylistyce swingu. Tworzą ją: weteran polskiego jazzu, saksofonista Przemek Dyakowski oraz młodzi, wybitnie utalentowani trójmiejscy jazzmani. Do udziału w koncertach, jako gość specjalny, zapraszany jest znany saksofonista Wojciech Staroniewicz. Zespół występował w wielu polskich klubach: warszawskim Tygmoncie, sopockich – Kawiaretonie i Sfinksie, gdyńskim Uchu a także na festiwalach: Jazz w Lesie w Sulęczynie, Gdańskie Noce Jazzowe, Złota Tarka w Iławie, Zakopiańska Wiosna Jazzowa, Sopot Molo Jazz Festival, Skok Jazz Sopot, Komeda Jazz Festiwal w Słupsku, Jazz w Muzeum (Ostrów Wielkopolski), Festiwal Jazz o Zmierzchu (Olsztyn), Festiwal Jazzu Tradycyjnego (Rybnik), support dla Roda Stewarta w Stoczni Gdańskiej.
W maju 2005 r. w sopockim Kawiaretonie zespół nagrał płytę, na którą składają się powszechnie znane i lubiane standardy jazzowe. Krążek ten został dołączony do numeru miesięcznika Jazz Forum i zyskał bardzo przychylne recenzje. Program koncertu obejmuje także nowe utwory, które będą wydane w tym roku na kolejnej płycie pod tytułem „Take It Easy II”


DOMINIK BUKOWSKI / JOONATAN RAUTIO QUARTET

SKŁAD ZESPOŁU

Joonatan Rautio /saksofon tenorowy/,
Ville Pynssi /
perkusja/,
Piotr Lemańczyk /
kontrabas/,
Dominik Bukowski
/wibrafon/,

VICE VERSA – nowy międzynarodowy kwartet Dominika Bukowskiego, do którego zaprosił dwóch czołowych muzyków jazzowych z Finlandii: Ville Pynssi oraz wirtuoza saksofonu Joonatana Rautio. Zespół zapoczątkował współpracę na trasie koncertowej po Szwecji 2007 roku, grając w zespole szwedzkiego saksofonisty Gorana Larsena. Latem 2008 roku odbyła się 8 koncertowa trasa zespołu po Polsce, kwartet wystąpił m. in. na Sopot Molo Jazz Festival oraz na krakowskim festiwalu w Piwnicy pod Baranami, gdzie został entuzjastycznie przyjęty. Muzyka zespołu to kompozycje Joonatana Rautio i Dominika Bukowskiego, utrzymane w konwencji mainstreamu, hard-bopu, choć nie pozbawione elementów innych gatunków muzycznych.

Vice Versa to nowoczesny jazz akustyczny z otwartą harmonią, swobodnym rytmem, muzyka grana z fantazją, ale i dużą dyscypliną. Zasługą Bukowskiego- mam na myśli nie tylko ostatni album- jest to, że wciąż potrafi tworzyć nowe konteksty dla wibrafonu, sprawiać, ze ten instrument znakomicie sprawdza się w każdej muzycznej sytuacji.”

Bogdan Chmura, JAZZ FORUM Czytaj dalej


LOUD JAZZ BAND

To zespół, który istnieje od 1989 roku i został założony w Polsce przez gitarzystę i kompozytora Mirosława „Carlosa” Kaczmarczyka. Skład grupy jest międzynarodowy; są to muzycy z Polski, Norwegii i Bułgarii.

Mirosław „Carlos” Kaczmarczyk /gitara/,
Erik Johannessen
/puzon/,
Wojciech Staroniewicz
/saksofon/,
Kristian Edvardsen /gitara basowa/,
Øystein Skar /fortepian/,
Ivan Makedonov /perkusja/,
Maciej Ostromecki
/instrumenty perkusyjne/,
Piotr Iwicki /syntezator, instrumenty perkusyjne/.

Loud Jazz Band istnieje ponad 20 lat. Przez ten czas wypracował własne brzmienie, wizję muzyki i miejsce na jazzowym rynku. Muzycy grają nowoczesny jazz łącząc skandynawskie melodyjne kompozycje z muzyką rockową. Brzmienie utworów świetnie balansuje pomiędzy muzyką elektryczną, a akustyczną. Grupa ma w swoim dorobku już 8 płyt: Czytaj dalej


THE MOONGANG

SKŁAD ZESPOŁU

Joanna Knitter /wokal/,
Piotr Góra
/perkusja/,
Karol Kozłowski
/bas/,
Marcin Wądołowski
/gitara/,
Hubert Świątek
/piano/,
Roman Badeński
/harmonijka ustna/

The Moongang – to maszyna wyzwalająca u słuchacza nieznane mu wcześniej odruchy ciała i duszy

Grupa The Moongang założona została w 2009 roku przez młodych chociaż już doświadczonych trójmiejskich muzyków. W jej skład wchodzą: Joanna Knitter, Piotr Góra, Karol Kozłowski, Marcin Wądołowski, Hubert Świątek oraz Roman Badeński. Stylistyka zespołu zakorzeniona jest w bluesie, jednak muzycy czerpią inspiracje z wielu gatunków, takich jak jazz, soul czy funky. Jego charakter z jednej strony wyznacza szacunek do blues – rockowej tradycji, z drugiej jednak ciągła chęć eksperymentowania, dzięki czemu ich aranżacje cechuje świeżość i nowatorstwo. Grupa może pochwalić się tym, że już w pierwszym roku działalności wystąpiła m.in. na dużej scenie Rawa Blues Festival 2009 w Katowicach, została laureatem konkursu zespołów na Festiwalu Muzycznym im. Ryśka Riedla 2010 w Chorzowie oraz jej nagranie trafiło na płytę prezentującą utwory czołowych polskich zespołów bluesowych „Antologia Polskiego Bluesa” wydaną pod patronatem radiowej Trójki. Czytaj dalej


KRZYSZTOF PACAN „Facing the Challenge”

 SKAD ZESPOU

Krzysztof Pacan /gitara basowa/;
Jan Smoczyński /piano fendera/;
Arek Skolik /perkusja/;
Jerzy Małek
/trąbka/.

 

Fryderyk 2012 za debiut fonograficzny. 

Krzysztof Pacan zainspirowany współpracą ze znakomitymi muzykami zaczął bardzo wcześnie tworzyć swoje kompozycje. Są one odzwierciedleniem emocji i poszukiwaniem nowych form wyrazu. Zespołowi najbliższa jest stylistyka nowoczesnej muzyki jazzowej. Nie oznacza to jednak odcięcia się od barwnego mainstreamu, co pozwala urozmaicić ją oraz w pełni wykorzystać wspaniały warsztat i wielką wrażliwość muzyków zaproszonych do projektu.

„Teraz Krzysztof wydał album na wskroś jazzowy. Udział trębacza Jerzego Małka, saksofonisty Radka Nowickiego, pianistów Sławka Jaskułke i Jana Smoczyńskiego oraz perkusisty Arka Skolika gwarantuje improwizacje na wysokim poziomie. Najpierw były jednak kompozycje, a w tej dziedzinie Artysta pokazał talent. Każdy temat ma chwytliwą melodię, a najbardziej przypadła mi do gustu urokliwa ballada “An Na”, nastrojowe otwarcie “Sea Stuff” i wyciszenie w zamykającym album “Without Back”. Naturalne brzmienie instrumentów zadowoli wybrednych audiofilów”
Marek Dusza, 2011 Czytaj dalej


WANDA STARONIEWICZ – Recital autorski

„Słony wiatr”
Piosenki, ballady i limeryki znad morza.

Czy istnieje  Ruda Maria  która nawiedza  przeklętą  latarnię?  Czy istnieje szalona  Ola, tańcząca  podczas sztormu na  Klifie? Czy  cuma  rozwiąże się  i uwolni  tęskniący  za  dawnymi  połowami stary  kuter?  Tego typu zagadkowymi historiami  przepełnione są balladowo  poetyckie  koncerty Wandy Staroniewicz. Stworzyła własny, oscylujący na pograniczu fikcji i rzeczywistości styl narracji, wyraźnie odróżniający  ją od innych autorów piosenki poetyckiej. Wręcz unikatowym zjawiskiem są jej  ballady morskie, gdzie melodyjna muzyka  w połączeniu z zaskakującymi zwrotami akcji przypomina surowy i zmienny klimat północnych mórz.

 

 

 

 

Recital autorski Wandy Staroniewicz

oraz spotkanie z autorem tekstów satyrycznych Krzysztofem Kwiatkowskim
Towarzyszą im dwaj znani muzycy jazzowi :
Marcin Wądołowski: gitara 
Janusz „Macek” Mackiewicz: kontrabas

Wanda Staroniewicz:   sopocka poetka, kompozytorka, wokalistka, autorka słuchowisk radiowych i spektakli muzycznych.
Współzałożycielka gdańskiego kabaretu literackiego:
Salon Duśki  i Wojtka.
Laureatka wielu festiwali miedzy innymi:
Spotkania Zamkowe w Olsztynie, Giełda Piosenki w Lublinie,YAPA w Łodzi, Wiatrak w Świnoujściu, Festiwal Piosenki Morskiej we Wrocławiu, Festiwal Piosenki Żeglarskiej w Krakowie.  Współautorka scenariuszy spektakli muzycznych: W przechyle, Brat Szot – wystawianych na scenie Teatru Atelier w Sopocie.  Autorka scenariuszy słuchowisk dla dzieci i młodzieży realizowanych w Teatrze Polskiego Radia w Warszawie.
Wydała  dwie autorskie płyty: Papierowe Pałace, Piosenki.  Czytaj dalej